top of page

БЕЗПЕЧНИЙ ІНТЕРНЕТ

                           8 лютого 2022 року у світі відзначається

День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.

     Ця міжнародна календарна подія виникла за сприянням організації Insafe починаючи з 2004 року. Вона відзначається щорічно у другий день другого тижня лютого. 

     Метою Дня безпеки в Інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.

     У всьому світі, День безпеки в Інтернеті відзначається в більш ніж ста країнах і координується об’єднаної мережею Insafe/INHOPE, за підтримки Європейської комісії, а також 31-им національним центром забезпечення безпеки в Інтернеті по всій Європі.

     Ця подія дозволяє зробити акцент на позитивному використанні технологій і вивчити роль, яку ми всі граємо в цілях сприяння створенню кращого і більш безпечної онлайн-спільноти. Воно служить закликом для молодих людей, батьків, вихователів, вчителів, соціальних працівників, співробітників правоохоронних органів, підприємств, політиків і широких верств суспільства, щоб об’єднатися з метою сприяння та створення найбільш позитивного і кращого інтернету.

9.jpg
8.jpg

Тест білборда – це принцип спілкування в Інтернеті, який перед висвітленням будь-якої інформації передбачає відповідь на просте запитання: «Чи готовий (-а) я по­бачити цю інформацію/фото на білборді або стінах біля входу в мою школу?». Чесна відповідь самому собі на це запитання дасть можливість оцінити власні дії та не ділитися особистими фото/даними в мережі. Виконуючи завдання квесту "Кохання в Інтернеті" восьмикласники закріпили навички безпечного спілкування; сформували уявлення про необхідні дії у разі підозри чи виникнення онлайнгрумінгу.

263058374_1120028572074608_4997359611293448427_n.jpg
262859928_1120028375407961_5586738854038388369_n.jpg
260696346_1120028648741267_1196729311925990610_n.jpg

Формування у підлітків безпечної поведінки в інтернет-мережі є складовою профілактики негативних явищ та захисту прав дітей. 24 лютого  восьмикласники на занятті "Безпечне спілкування в Інтернеті" визначали плюси й мінуси мережі, обговорювали небезпечні кібертехнології, познайомилися з поняттям фішингу, вчилися визначати рівень небезпеки електронних посилань та сайтів.

153149507_938828886861245_43531084834579

Практичне заняття з елементами тренінгу «Інформаційна безпека в Інтернеті» провела Кривошей І. Ю. зі своїми вихованцями, здобувачами освіти 2-А класу гімназії імені Пантелеймона Куліша міста Борзни. Діти підготували інформаційні повідомлення, узяли участь у грі «Подорож безпечною Мережею», виконали вправи «Хто більше?», «Хто надіслав тобі листа?», склали «Правила розумного користувача Інтернету».

154447920_1042642729563654_1868374843721
internet-bezopasnostj-detej.jpg

“Інтернет – це така ж реалія нашого життя, як телефон або телевізор. Далеко не всі українські батьки усвідомлюють, наскільки важливу роль відіграє Інтернет в житті їхніх дітей. Їм варто прийти до розуміння, що вони несуть таку ж відповідальність за поведінку своїх дітей в Інтернеті, як і на вулиці або в метро. Інакше вони можуть зіткнутися із цілком реальними результатами віртуального спілкування”

Тривожні цифри (за матеріалами досліджень Всеукраїнського соціологічного дослідження, яке було проведене Інститутом соціології НАН України в 2009 році):

  • понад 28% опитуваних дітей готові надіслати свої світлини незнайомцям у Мережі;

  • 17% без коливань діляться інформацією про себе і свою родину (адреса, професія, графік роботи батьків, наявність цінних речей у домі тощо);

  • 22% дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих;

  • 28% дітей, побачивши в Інтернеті рекламу алкоголю або куріння, хоча б один раз спробували їх купити;

  • 11% − спробували купувати наркотики;

  • близько 14% опитуваних час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість послуги;

  • лише у 18% випадків дорослі перевіряють, які сайти відвідує дитина,

  • тільки 11% батьків знають про такі онлайн-загрози, як “дорослий” контент, азартні ігри, онлайн-насилля, кіберзлочинність тощо.

9 лютого щороку в Україні проходить День безпечного Інтернету. Вперше ідея відзначати цю дату була висунута Єврокомісією ще у 2004 році, а функції основного координатора руху були покладені на Insafe – європейську мережу організаційних центрів з пропаганди безпечного, свідомого користування Інтернетом та мобільним зв’язком.

Україна долучилася до цього процесу лише в 2008 році. Тоді була створена Коаліція за безпеку дітей в інтернеті. Цього року Коаліція в якості свого пріоритету висуває роботу з батьками та вчителями. Фішинг, кардинг, грумінг, булінг, мобінг – з урахуванням одного з найнижчих у Європі рівнів проникнення інтернету в Україні ці терміни мало для кого несуть змістовне навантаження. Хоча без з’ясування їхнього змісту і мови не може бути про підключення домашнього комп’ютера до інтернету.

Фíшинг (англ. phishing [‘fiʃiŋ] від fishing — рибальство) — вид шахрайства, метою якого є виманювання у довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних клієнтів онлайнових аукціонів, сервісів з переказування або обміну валюти, інтернет-магазинів. 

Шахраї використовують усілякі виверти, які найчастіше змушують користувачів самостійно розкрити конфіденційні дані – наприклад, посилаючи електронні листи із пропозиціями підтвердити реєстрацію облікового запису, що містять посилання на веб-сайт в Інтернеті, зовнішній вигляд якого повністю копіює дизайн відомих ресурсів.

Фішинг – один з різновидів соціальної інженерії, заснований на незнанні користувачами основ мережевої безпеки. Зокрема, багато хто не знає простого факту: сервіси не розсилають листів з проханнями повідомити свої облікові дані, пароль та інше.

фішинг.jpg

Для захисту від фішингу виробники основних інтернет-браузерів домовилися про застосування однакових способів інформування користувачів про те, що вони відкрили підозрілий сайт, який може належати шахраям. Нові версії браузерів вже володіють такою можливістю, яка відповідно іменується «антифішинг»

Грумінг (англ. grooming) – входження в довіру до дитини з метою її схилення до будь-якого брутального поводження, в тому числі і в сексуальному плані.

Злочинці найчастіше встановлюють контакти з підлітками в чатах або на форумах. Зазвичай вони добре обізнані із захопленнями сучасної молоді і без особливих зусиль підтримують бесіди. Вони знаходять співрозмовників, які чимось засмучені або шукають підтримки, співчувають їм, потім пропонують перейти в більш відокремлене віртуальне місце спілкування. Поступово втягують їх в обговорення інтимних питань. Потім пропонується зустрічі в реальному світі. 

Грумінг.jpg

Кардинг – вид шахрайства, при якому проводиться операція з використанням банківської картки або її реквізитів, не ініційована або не підтверджена її власником. 

Більш детально про кардинг можна ознайомитись у статті: «Кардинг или как воруют деньги с кредиток»

Буллінг (англ. bullying) – залякування, переслідування, знущання, глузування й інші дії – які здатні налякати, принизити й іншим чином негативно впливати на дитину.

Булінг.jpg

Цей вид насильства набув широкого поширення в середовищі підлітків. Вони створюють сайти, присвячені одноліткам, які з тих чи інших причин стають «ізгоями», розміщують компрометуючі їх фотографії, надсилають анонімні образливі та загрозливі повідомлення, розпускають непристойні чутки. Іноді сцени знущання знімаються на фото – або відеокамеру і потім поширюються через Інтернет.

Буллінг – явище глобальне і масове. За словами 1200 дітей, які відповіли на запитання Інтернет-сайту KidsPoll, буллінгу піддавалися 48%, у тому числі 15% – неодноразово, а самі займалися ним 42%, причому 20% –  багато разів.

Більш детально про буллінг можна ознайомитись у статті: «Что такое буллинг и как с ним бороться?» 

Мобінг (від англійського mob – натовп) – психологічні утиски, переважно групові, працівника з боку роботодавця або інших працівників, що включають у себе постійні негативні висловлювання, постійну критику на адресу працівника, його соціальну ізоляцію усередині організації, виключення з його службових дій соціальних контактів, поширення про працівника свідомо неправдивої інформації тощо.

мобінг.jpg

Буллінг – явище глобальне і масове. За словами 1200 дітей, які відповіли на запитання Інтернет-сайту KidsPoll, буллінгу піддавалися 48%, у тому числі 15% – неодноразово, а самі займалися ним 42%, причому 20% –  багато разів.

Більш детально про буллінг можна ознайомитись у статті: «Что такое буллинг и как с ним бороться?» 

Буллінг – явище глобальне і масове. За словами 1200 дітей, які відповіли на запитання Інтернет-сайту KidsPoll, буллінгу піддавалися 48%, у тому числі 15% – неодноразово, а самі займалися ним 42%, причому 20% –  багато разів.

Більш детально про буллінг можна ознайомитись у статті: «Что такое буллинг и как с ним бороться?» 

bottom of page